Áthidaló

Az áthidaló biztosítja a főfalak szerkezetének stabilitását a nyílásoknál, mint például az ablak és az ajtó. A falfülkék felülről ható nyomását a nyílások melletti pillérekre helyezi. Használatuk elengedhetetlen, legyen szó építkezésről, vagy abban az esetben amikor utólag kerül beszerelésre a nyílászáró a falba. Kínálatunkban több áthidaló is megtalálható, kiválasztásukhoz további információ a termékek alatt olvasható, vagy keresd kollégáinkat elérhetőségeinken!

Az áthidaló nem új találmány, már az ókori épületeknél is fellelhetőek kőtömbök formájában. Napjainkban kerámiaköpenyes vasalt beton, vagy pórus beton gerendák a leginkább megfelelőek. Hőtechnikai szempontok valamint a falazat anyagával való egyezés ami a legkeresettebb típusok közé sorolják ezeket.

Pórusbeton áthidaló
Amennyiben az épület anyaga is pórusbeton akkor ez a legjobb választás, mert azonos anyagból készült így tulajdonságai is azonosak lesznek. Hiába az azonos anyag, a gerendák készítése alkalmával annak nyomószilárdságára nagyobb hangsúlyt fektetnek, így válik alkalmassá teherhordásra.

Kerámiaköpenyes vasalt beton áthidaló:
U alakú kerámia köpenybe kerül az acél szerkezet méretre igazítva és ezt öntik ki betonnal. Szilárd állapotban történik a méretre vágás, az elkészült méretű gerendát a későbbiekben módosítani nem szabad. A vasalat készítésének alkalmával a felhasznált vas anyagának vastagsága a gerenda méretéhez igazodik. Kerámia tégla esetében ez a megfelelő választás az azonos anyag és azonos tulajdonságok alapján, de könnyű vakolhatósága is az előnyei közé sorolható. A kerámia környezetkímélő anyag ami nagy teherbírású, tűzálló, valamint kiváló hő-, és hangszigetelő tulajdonságokkal bír.

Hogyan helyezzük be az áthidaló gerendát:
- Megfelelő méretű nyílást készítsünk és úgy próbáljuk be a helyére a gerendát. Teherhordó elem esetén kiemelten fontos, hogy masszív, teherhordásra alkalmas, ép téglákra helyezzük a gerendát.
- Pormentes felületre vízmérték használatával falazóhabarccsal rögzítjük a gerendát.
- Ügyeljünk az esetleges hézagok méretének csökkentésére, használhatunk a célra tégla ékeket.
- Ügyeljünk a habarcs kötési idejére.
- A rögzített gerendát minden esetben vakoljuk, így elkerülhető a hőhíd képződése.